SLIDER POSTÓW - WERSJA 3

Opinogóra



Opinogóra Górna to wieś w gminie o tej samej nazwie, w powiecie ciechanowskim, w województwie mazowieckim. Położona jest mniej więcej 8 kilometrów na wschód od Ciechanowa, a około 107 kilometrów na północ od Warszawy.
Co ciekawego czeka na nas w Opinogórze?
Otóż znajdziemy tam Muzeum Romantyzmu wraz z parkiem w stylu angielskim o powierzchni około 21 ha, na którego terenie znajduje się dawny dworek rodu Krasińskich, oficyna i neogotycki pałacyk.


Zacznijmy od neogotyckiego pałacyku, który powstawał w latach 1828-43. Pierwotnie pełnił funkcję pawilonu ogrodowego. Z uwagi na okalający go fragment muru oraz wieżę, co nadaje mu obronny charakter, często nazywany był zamkiem lub zameczkiem (bardziej adekwatna nazwa ze względu na mały rozmiar). Najprawdopodobniej pomysłodawczynią jego powstania była Maria Urszula, żona generała Wincentego Krasińskiego. W 1843 roku, pałacyk stał się prezentem ślubnym generała Wincentego, dla swojego syna Zygmunta. W 1894 roku zameczek został przekształcony i odnowiony przez architekta Józefa Hussa dla wnuka poety, Adama Krasińskiego. Obiekt restaurowany był jeszcze w roku 1912. Zniszczony w czasie I i II wojny światowej doczekał się ponownej restauracji w latach 1958 - 1960 oraz w latach 1973 - 1974. Od roku 1961 w pałacyku mieści się Muzeum Romantyzmu.







Pałac jest otoczony pięknym 22 hektarowym parkiem romantycznym, gdzie znajduje się wiele osobliwych zakątków. Na mnie największe wrażenie zrobiła, ulubiona przez poetę, marmurowa Ławeczka Miłości z napisem „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”, którą Zygmunt Krasiński dostał od swojej młodzieńczej sympatii – Amelii Załuskiej.


Znajduje się tu również pomnik – krzyż postawiony w 1838 r. dla upamiętnienia śmierci Bolesława IV oraz pomnik Zygmunta Krasińskiego z 1989 r. postawiony w 130 rocznicę śmierci poety.



Zygmunt Krasiński hrabia herbu Ślepowron (ur. 19 lutego 1812 w Paryżu, zm. 23 lutego 1859 tamże) – jeden z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu. II Ordynat na Opinogórze.
Oficyna powstała w podobnym czasie co pałacyk. Najprawdopodobniej było to dzieło tego samego projektanta, na co wskazują jej proporcje oraz motywy dekoracyjne. Pod koniec XIX wieku oficynę przebudowano i zmodernizowano, a w 1907 roku rozbudowano. W czasie I wojny światowej została lekko uszkodzona, a w trakcie II wojny światowej przebudowana co poskutkowało pozbawieniem jej cech stylowych. Za czasów Krasińskich mieszkali tam przybywający do nich goście oraz służba. Po II wojnie światowej, jak w przypadku wielu podobnych budynków w całej Polsce, tak i tutejsza oficyna przeszła na własność PGR-u. Dzisiaj na parterze oficyny mieści się galeria portretów Krasińskich, Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I oraz sale wystaw czasowych.


Dwór w Opinogórze został wybudowany dopiero w 2008 roku. Powstawał w oparciu o projekt z 1908 roku, tak więc trochę czasu minęło od momentu jego zaprojektowania. Na miejscu obecnego budynku dworskiego, od przełomu XVII i XVIII wieku aż do końca XIX, stał dwór, który pełnił funkcję siedziby rodowej Krasińskich. W pomieszczeniach obecnego budynku znajdują się sale ekspozycyjne z galerią malarstwa XIX-wiecznego, sala konferencyjna oraz siedziba Muzeum Romantyzmu.




Jacek Malczewski (1854 -1929)
Autoportret, 1901 r.
wł. Muzeum Narodowe w Krakowie





Ostatnią inwestycją, oddaną do użytku w 2013 roku, jest oranżeria, która pełni w tej chwili funkcję nowoczesnego centrum kultury (odbywają się w niej koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne i wiele innych imprez o charakterze lokalnym). Nowoczesna oranżeria umieszczona została w tym samym miejscu, gdzie stała oranżeria Krasińskich. Budynek nawiązuje stylem do XIX wiecznych budowli, ale ze względu na swoje obecne funkcje, ma chyba dużo większe rozmiary niż pierwotne zabudowania.



Przy terenie parku stoi kościół ufundowany przez gen. Wincentego Krasińskiego w 1822.


W podziemiach znajdują się groby członków rodziny i samego poety. Jako ciekawostkę dodam, że podczas prac wykopaliskowych znaleziono tutaj grób szkieletowy z okresu późno rzymskiego. Okazało się, że było tu cmentarzysko ciałopalne znajdujące się w pobliżu ówczesnej osady, o czym świadczą okruchy ceramiczne znajdowane na okolicznych polach.



I to byłoby na tyle. Na Opinogórę trzeba wygospodarować mniej więcej 2 godzinki, może 3 jeśli bardzo dokładnie chcemy obejrzeć każdy eksponat. Opinogóra to urocze miejsce z romantycznym klimatem, gdzie można miło spędzić czas. Polecam !



Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza.

Zapraszam także na moją stronę na Facebooku