Kilka dni temu odbyłam piękną podróż śladami polskiego dziedzictwa poza granicami kraju. Przewodnikiem podczas tej wyprawy był znany polski artysta...
Podstawę kopca Powstania Warszawskiego na Czerniakowie stanowią gruzy warszawskich budynków zniszczonych w czasie akcji wyburzania i palenia miasta przez żołnierzy niemieckich, która rozpoczęła się po upadku powstania. W latach 60. XX wieku kopiec nazywany był „Zwałką”, zwożono tu systematycznie gruz, a także śmieci. Funkcjonowały także inne, nieoficjalne nazwy, np. studenci UW nazwali to miejsce „Kurhanem Kucejki”, w nawiązaniu do osoby majora LWP, który prowadził zajęcia w studium wojskowym.
Dopiero w 1998 Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wyszedł z inicjatywą zagospodarowania kopca. Padła propozycja by nazwać go „Kopcem Pamięci Narodowej”. Ostatecznie ustalono, że będzie to miejsce ku czci powstańców i w 60. rocznicę powstania uporządkowano teren, a kopiec zyskał dzisiejszą nazwę.
Na samym szczycie zamontowano symbol Polski Podziemnej. Jest to pomnik zaprojektowany przez żołnierza AK płk inż. E. Ajewskiego o pseudonimie "Kotwa".
Po bokach można zobaczyć dwie tablice pamiątkowe. Poświęcone są one: jedna - pamięci żołnierzy AK, powstańcom warszawskim i mieszkańcom Warszawy poległym między 1939-44 a druga - twórcy pomnika, zmarłemu w 2006r. Tradycją jest, że 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 21.00, rozpalany jest ogień, który płonie nieprzerwanie przez 63 dni, dokładnie tyle, ile trwało powstanie, choć nikt tego nie przewidywał. Ogień przyniesiony jest przez "sztafetę pokoleń" z Grobu Nieznanego Żołnierza. W sztafecie biorą udział kombatanci, żołnierze, harcerze i strażnicy miejscy. Na kopiec prowadzą najdłuższe w Warszawie schody – mają 350 stopni i 35 spoczników. Wzdłuż nich stoją proste, drewniane krzyże z nazwiskami poległych żołnierzy.
Sam kopiec ma 31m, a znajduje się na wysokości 121m n.p.m.
W obrębie kopca znajduje się jedenaście nazw ulic upamiętniających zgrupowania walczące w powstaniu warszawskim.
Ze szczytu kopca można podziwiać panoramę Warszawy.