SLIDER POSTÓW - WERSJA 3

Racot



Zespół pałacowy w Racocie został wzniesiony ok. 1785 r. dla księcia Antoniego Barnaby Jabłonowskiego, wojewody poznańskiego. Autorem projektu był Dominik Merlini, twórca m.in. Łazienek Królewskich w Warszawie oraz pałacu w Rogalinie. Piętrowy pałac książąt Jabłonowskich jest doskonałym przykładem polskiej architektury klasycystycznej. Wyróżnia go dzisiaj żółta elewacja. Nad wejściem dominuje wysoki portyk podtrzymywany przez cztery białe kolumny a w kartuszu umieszczony jest Herb Jabłonowskich.


Pałac w  Racocie od momentu jego powstania  był miejscem spotkań polskiej inteligencji i twórców kultury. Dla miejscowego teatrzyku sztuki pisał mieszkający w regionie Józef Wybicki, a w dworze zatrzymywali się znamienici goście, m.in. ks. Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i pierwszy prezydent Warszawy Ignacy Wyssogota Zakrzewski.






Z powodu długów w 1798 r. Jabłonowski był zmuszony sprzedać dobra racockie
księciu orańskiemu Wilhelmowi, późniejszemu królowi Niderlandów. W rękach holenderskiej rodziny królewskiej, a następnie jej niemieckich spadkobierców, majątek ten pozostawał do 1919 roku.
W 1919 roku w Traktacie Wersalskim został przekazany skarbowi II Rzeczypospolitej. Rada Ministrów nadała mu rangę rezydencji prezydenckiej i dzięki temu pałac zyskał kolejnych wybitnych gości: Ignacego Mościckiego i Stanisława Wojciechowskiego. Zaś w 1921 roku w pałacu gościł Józef Piłsudski
Kolejnym przełomem było utworzenie w 1928 roku Państwowej Stadniny Koni „Racot”. Była ona ówcześnie jedną z zaledwie trzech takich stadnin na terenie Polski.




W czasie okupacji hitlerowskiej stadniną zarządzał niemiecki hodowca koni, płk Klemens von Nagel, który w latach 1941 – 1942 ewakuował konie i obsługę stadniny do Niemiec, do Grabau w okolice Lubeki. Po zakończeniu wojny prawie całość powróciła do Racotu.

Obecnie zespół pałacowy mieści Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny wraz ze stadniną koni i luksusowym hotelem z 40-stoma miejscami noclegowymi. Goście ośrodka mogą poczuć się w nim jak prawdziwa wielkopolska arystokracja, mając do swojej dyspozycji m.in. pieczołowicie odrestaurowany salonik brydżowy, salon bilardowy, salon klubowy oraz barek.








Obok pałacu zachowały się dwie oficyny, wzniesione przed 1773 r. Przed rezydencją stoi współczesny pomnik klaczy ze źrebięciem. W wozowni można obejrzeć unikatową kolekcję powozów i sań z końca XIX i pocz. XX m.in. oryginalny powóz, w którym 26 grudnia 1918 roku, podróżował przez Poznań Ignacy Jan Paderewski,


W roku 2005 Stadnina Koni „Racot” została laureatem konkursu „Zabytek zadbany” pod patronatem Ministra Kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków.



Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza. Zapraszam także na moją stronę na Facebooku  

Komentarze

  1. Wspaniale przedstawiony znany mi obiekt. Zwiedzałam go parę lat temu z wycieczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że odkryłam wreszcie tę stronę. Piękne zdjęcia i artykuł. Poczułam się jakbym tam była.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie opisane i pokazane - zachęca do odwiedzin - pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz