Nieborów to wieś w Polsce, położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, ok. 80 km od Warszawy. Co najmniej od XVI w. Nieborów był gniazdem rodziny Nieborowskich herbu Prawda, a od 1694 r. należał do kardynała Michała Stefana Radziejowskiego, który na fundamentach starszego dworu kazał wznieść barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, budowniczego licznych warszawskich pałaców i kościołów. Po kilku zmianach właścicieli, w 1774 r. znalazł się w posiadaniu księcia Michała Hieronima Radziwiłła i w rękach tej rodziny pozostawał aż do upaństwowienia i przekształcenia w muzeum wnętrz pałacowych. Z inicjatywy księcia Michała wokół pałacu powstał park geometryczny w stylu francuskim.
W tym samym czasie jego żona Helena z Przeździeckich założyła na terenie oddalonej 5 km od Nieborowa wsi Łupia atrakcyjny park krajobrazowy w stylu angielskim, który nazwała Arkadią.
Główna klatka schodowa, wybudowana przez Michała Kazimierza Ogińskiego w latach 1766-1768, pokryta jest holenderskimi kobaltowymi płytkami ceramicznymi z około 1700 r. Na ścianie wisi kopia portretu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym pędzla Marcella Bacciarellego.
W 1881r. kolejny właściciel, Michał Piotr Radziwiłł, założył manufakturę majoliki, skąd dostarczano do pałacu piece kaflowe i ceramikę ozdobną. Dziś nieborowski pałac posiada cenny jej zbiór.Po wojnie utworzono tu oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, tym samym chroniąc go od komunistycznych zniszczeń. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII – XIX w., oparte na tym, co ocalało a także tym, co uzupełniono ze zbiorów Muzeum Narodowego.
Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim) w Nieborowie zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Dominują w nim rodzime gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770.
Pałac był odwiedzany również w XIX i XX wieku przez artystów. Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z gości obiektu, napisał na temat miejscowej rzeźby z czasów rzymskich poemat "Niobe".
Godziny otwarcia
1 marca – 31 marca
poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–16.00
poniedziałek – wstęp wolny
1 kwietnia – 30 października
poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–18.00
poniedziałek – wstęp wolny (z wyjątkiem dni świątecznych)
1 listopada – 31 grudnia (czynna tylko ekspozycja w Pałacu)
poniedziałek – niedziela / godz. 10.00–16.00
Świątynia Diany w Arkadii udostępniona zwiedzającym od 1 kwietnia do 31 października
(21 kwietnia, 1 listopada, 25 - 26 grudnia – muzeum nieczynne)
Ostatni zwiedzający wchodzą do wnętrz ekspozycyjnych (Pałac, Manufaktura Majoliki, Świątynia Diany) 30 minut przed zamknięciem.
Ceny biletów
normalny: 22.00 - Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki
ulgowy: 13.00 - Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki
normalny: 12.00 - Ogród i Manufaktura Majoliki
dzieci 7-16 lat: 1.00 - Ogród i Manufaktura Majoliki
normalny: 12.00 - ARKADIA - Ogród i Świątynia Diany
ulgowy: 8.00 - ARKADIA - Ogród i Świątynia Diany
dzieci 7 - 16 lat: 1.00 - ARKADIA - Ogród i Świątynia Diany
ulgowy: 13.00 - Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki
normalny: 12.00 - Ogród i Manufaktura Majoliki
dzieci 7-16 lat: 1.00 - Ogród i Manufaktura Majoliki
normalny: 12.00 - ARKADIA - Ogród i Świątynia Diany
ulgowy: 8.00 - ARKADIA - Ogród i Świątynia Diany
dzieci 7 - 16 lat: 1.00 - ARKADIA - Ogród i Świątynia Diany
Przepiękne zdjęcia i bardzo ciekawy opis przypomniały mi mój pobyt w tym wspanialhttps://photos.app.goo.gl/4je5DfrtJCmhb9XN6obiekcie parę lat temu.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za miłe słowa. Obiekt rzeczywiście piękny. Polecam też Romantyczny Park w Arkadii.
OdpowiedzUsuń