Pierwsza w Polsce streetartowa Galeria Ukraińska powstała pod koniec sierpnia 2018 r. w Warszawie. Znajduje się ona na filarach wiaduktu przy przy ul. Zygmunta Słomińskiego (naprzeciwko Dworca Gdańskiego) w postaci wielkoformatowych murali. Odnoszą się one tematycznie do dawnych, jak i obecnych stosunków między Polakami i Ukraińcami. Projekt zrealizowano w ramach współpracy Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundacji Klamra, Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie oraz Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Inicjatywę stworzenia galerii wsparły też: ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz Ambasada Ukrainy w RP.
Murale pięknie wzbogacają przestrzeń publiczną i są również komentarzem do przypadającej w 2018 roku 27. rocznicy niepodległości Ukrainy. Jak twierdzą pomysłodawcy Galerii, ich celem jest przedstawienie podobieństw kultur i tradycji Polskich i Ukrainy. Dlatego też w formie tych pięknych malunków ukazane zostały takie motywy jak ukraińskie petrykiwskie malarstwo artystyczne i ornamenty polskiej ceramiki bolesławskiej. Na murach znalazły się też wizerunki znanych przedstawicieli kultury i mediów, ubranych w ludowe, ukraińskie stroje. Są to m.in.: Andrzej Seweryn, Joanna Jabłczyńska i Aleksandra Kutz.
Od sierpnia 2019 r. możemy podziwiać II edycjię Galerii Ukraińskiej. W tym roku Galeria jest poświęcona uczczeniu czynu uczestników Rewolucji Godności oraz wzmacnianiu kulturalnych oraz artystycznych relacji ukraińsko-polskich.
Do projektu zaproszono:
• Yuri Mazurenko mieszka i pracuje w Czernihowie (Ukraina). Prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach Ukrainy, Polski, USA, Izraela, Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Hiszpanii.
• Lu Sakhno absolwentka Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury, mieszka i pracuje w Kijowie. Prace artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec.
• Dariusz Paczkowski - Prezes Fundacja KLAMRA. Wnuk malarza Franciszka Sasanowskiego. Od 1987 roku tworzy graffiti i street art. Współpracownik wielu organizacji pozarządowych. Dyrektor artystyczny i założyciel: Galerii Tybetańskiej, Galerii Witamy w Domu, Galerii Romskiej, Galerii Czeczeńskiej oraz Galerii Ukraińskiej
• Daria Yermolina, dizajnerka, ilustratorka
• Aneta Paszek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Artystka jest m.in autorką muralu w Galerii Tybetańskiej w Warszawie.
• Bogdana Davydiuk, ilustratiorka, plakacistka, graficzka i autorka murali. Absolwentka Ukończyła Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych (malarstwo monumentalne), ukończyła Program „Gaude Polonia”. Mieszka i pracuje we Lwowie.
• Rafał Roskowiński, doktor sztuk pięknych, malarz muralista, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
• Jarek Malicki, malarz, scenograf i architekt. Studiował konserwację malarstwa sztalugowego i ściennego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa obronił w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest też absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza. Zapraszam także na moją stronę na Facebooku