SLIDER POSTÓW - WERSJA 3

Jesień w Ogrodzie Botanicznym - Powsin


Ogród botaniczny w Powsinie znajduje się w bardzo bliskiej odległości od granic Warszawy (około 4 km od Wilanowa). Jest to alternatywne do Łazienek, miejsce na spacer, które warto odwiedzać o każdej porze roku.
Już w roku 1928 rozpoczęto starania o utworzenie dużego, nowoczesnego ogrodu botanicznego w Warszawie. Pomysł narodził się w głowach dwóch profesorów, Bolesława Hryniewieckiego i Romana Kobendzy. Dopiero dwadzieścia lat później, po II wojnie światowej, powstał pierwszy projekt założenia takiego obiektu. Realizację pomysłu na swoje barki wzięło Polskie Towarzystwo Botaniczne. W roku 1956 pojawił się szczegółowy program ogrodu botanicznego, jednak różnie bywało z jego realizacją...
Dopiero w roku 1974 decyzją prezydium Polskiej Akademii Nauk powołano ogród botaniczny zajmujący ok. 40 ha. Ważną datą jest dzień 12 maja 1990 roku, kiedy to otwarto bramy Ogrodu Botanicznego PAN do zwiedzania.




Ogród w Powsinie zajmuje powierzchnię 40 ha - z czego dla zwiedzających udostępniono około 27 ha. Na zwiedzanie ogrodu trzeba zarezerwować kilka godzin, a i tak będzie to wtedy jedynie bardzo szybki spacer. Dla prawdziwych pasjonatów świata roślin Ogród Botaniczny PAN w Powsinie jest obowiązkowym punktem wycieczki w okolice Warszawy. Każdy z 5 działów - flory Polski, arboretum, roślin użytkowych, roślin ozdobnych i roślin egzotycznych, podzielony jest na odrębne kolekcje. Dotychczas Ogród Botaniczny w Powsinie zgromadził ponad 8500 gatunków i odmian roślin.
Kolekcja Flory Polski reprezentowana jest przez rośliny naturalnie występujące na terenie kraju. Tutaj z bliska możemy podziwiać nie tylko rośliny pospolite, ale również i te, których spotkanie w naturze jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Podstawę kolekcji stanowią gatunki roślin rodzimych dziko występujących, objętych ochroną gatunkową ścisłą oraz ochroną częściową. W kolekcji znajduje się również 165 gatunków, które uznano za zagrożone wyginięciem na terenie Polski. Ze względu na zróżnicowane wymagania siedliskowe rośliny prezentowane są na kilku stanowiskach.




Na terenie Ogrodu Botanicznego PAN znajdziemy kolekcję roślin górskich flory Polski, które rosną na specjalnie ukształtowanym terenie i odmiennej glebie, tak jak ma to miejsce w Tatrach, Pieninach, Bieszczadach. Dział roślin górskich nie odwzorowuje w pełni krajobrazu górskiego, stanowi jedynie zbiór najciekawszych gatunków roślin górskich.




Kolekcja roślin sadowniczych obejmuje gatunki i odmiany drzew, krzewów i bylin owocowych. Oprócz powszechnie znanych gatunków i odmian można zobaczyć także mniej znane, dawne odmiany.
W zbiornikach i łączących je ciekach wodnych rosną gatunki typowo wodne, a nad ich brzegami rośliny stanowisk wilgotnych i bagiennych.


W szklarniach Ogrodu Botanicznego w Powsinie zgromadzono rośliny egzotyczne, pochodzące z rejonów subtropikalnych i tropikalnych. Kolekcję podzielono na pięć części – w każdej posadzono rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych. Dużą grupę stanowią tropikalne i subtropikalne rośliny użytkowe, zwłaszcza cytrusowe, które są największą kolekcją w Polsce. Oprócz nich możemy podziwiać inne rośliny użytkowe takie jak: kawa herbata, figa, oliwka, bananowiec, ananas, wawrzyn, bambus, bawełna czy też maniok kauczukodajny.







Niezbędne informacje dotyczące godzin otwarcia, dojazdu czy ceny za wstęp do Ogrodu można znależć  TUTAJ



Koniecznie zajrzyjcie do Powsina. Na pewno nie będziecie zawiedzeni!



Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza. Zapraszam także na moją stronę na Facebooku