PARK ARKADIA


Jest takie magiczne miejsce 80 km od Warszawy, w którym czas się zatrzymał. Arkadia pod Nieborowem to idealne miejsce na rodzinny piknik, spacer i wypoczynek w otoczeniu sztuki i natury. Ja wyruszyłam w nieznane. Zobaczcie jak było!
Arkadia to wieś położona niedaleko Łowicza, w województwie łódzkim, w gminie Nieborów. W samym jej sercu znajduje się ogród romantyczny w stylu angielskim, założony przez Helenę z Przeździeckich, żonę Michała Hieronima Radziwiłła właściciela pobliskiego Nieborowa. Do zakładania ogrodu przystąpiono wiosną 1778 roku, lecz rozwijano go i komponowano dalej, przez ponad dwadzieścia lat, aż do śmierci księżnej Heleny w 1821 roku. Pierwszymi budowlami, które powstały na brzegu spiętrzonego stawu arkadyjskiego, były Kaskada i Chata przy Wodospadzie, a nieco później Przybytek Arcykapłana i Świątynia Diany z plafonem Norblina wyobrażającym Jutrzenkę oraz Akwedukt.

Akwedukt
Przybytek Arcykapłana


Arkada z kolumnami, pomiędzy którymi oglądać można płaskorzeźbę G. Stagiego - Nadzieja karmiąca Chimerę. Pod nią dwa rzygacze w kształcie lwich głów, z których spływa woda do basenu z maszkaronem.

Mur z Hermami
Łuk Kamienny
Dom Murgrabiego
Domek Gotycki
Grota Sybilli

Arkadia to miejsce romantyczne i baśniowe. Księżna Helena zgromadziła w nim bogatą kolekcję sztuki antycznej, rzeźb oraz kopii dzień antycznych, średniowiecznych i renesansowych, które umieściła w Świątyni Diany.Na Świątyni Diany, pod tympanonem od strony stawu wyryte są słowa Petratki z jednego z sonetów: „DOVE PACE TROVAI D’OGNI MIA GUERRA” co znaczy „Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce”.

Chodząc po parku trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo tu z każdego zakątka wyłaniają się pomniki, rzeźby i ciche zakątki, w których aż chce się przysiąść.Arkadia jest jednym z ulubionych miejsc fotografów. Można często się tu natknąć na sesje zdjęciowe, przede wszystkim ślubne. Oczywiście ja również na taką trafiłam co widać poniżej.


Park w Arkadii to część Muzeum Narodowego, można do niego wejść w godzinach 10:00-18:00.
Zachęcam Was gorąco do odwiedzenia tego miejsca. Naprawdę warto wybrać się na spacer i żeby zobaczyć to co skrywa w sobie park. Idealne miejsce na chwilę odprężenia i relaksu. Idealne miejsce na doładowanie swoich akumulatorów. Szkoda, że nie mieszkam bliżej. Byłabym stałym gościem tego parku.

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

SZYDŁOWIEC I ... INSTRUMENTY LUDOWE

OROŃSKO - CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ

PUŁTUSK - WENECJA MAZOWSZA

WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA